Fiktivní Zlíňané vypráví svůj životní příběh. Popisují, jak byl ovlivněn bydlením

Nejen "baťadomky" jsou symbolem Zlína. V minulosti zde vznikala i řada dalších kvalitních domů. Zdroj: Zlínský zámek

  Zlín
  Zlínský zámek o.p.s.
  29.04. 18:00 - 30.08.2019 17:00

Bydlíme! Život, plánování, stěhování. Takový název má unikátní výstava, kterou budou od 29. dubna moct zhlédnout návštěvníci zlínského zámku. Zaměří se na jednu z nejdůležitějších oblastí lidského života - na bydlení. To je pro člověka potřebné už od pravěkých dob. Zlínským specifikem jsou totiž nejen „baťadomky“, ale také ceněné paneláky na Jižních Svazích.

V roce 2022 uplyne přesně sedm set let od první doložené zmínky o Zlíně. Předzvěstí velkých oslav bude výstava zaměřená na to, co potřebovali lidé nejen v té době, ale ještě mnohem dřív - na bydlení. Přestože se v historii měnil typ a velikost domů, bytů či chýší, střecha nad hlavou patřila k základním jistotám, jež člověk potřeboval.

„Výstava nezastírá svou prvotní inspiraci historií výstavby baťovských rezidenčních čtvrtí Zlína. V 19. století se v Evropě objevila první průmyslová města, která se záhy začala potýkat s nedostatkem kapacit pro rychle rostoucí počty obyvatel. Během dalšího vývoje se pak ustavily městské a podnikové politiky péče o zaměstnance,“ uvedla Eva Husáková ze zlínského magistrátu.

Nebude to však tradiční výstava fotek. Místo ní se lidé seznámí s příběhy sedmi fiktivních postav, které vypráví své životní příběhy. Tento pohled bude doplněn městským, republikovým a světovým.

„Baťovský i pobaťovský Zlín můžeme v tomto smyslu chápat jako velkou laboratoř, ve které je možné vývoj typů bydlení zkoumat. Rodinné a bytové domy ve městě mají formu svým způsobem jedinečnou či experimentální,“ vysvětlovala kurátorka výstavy Barbora Vacková.

Ve Zlíně tehdy například vznikaly první pokusné panelové či rodinné domy. Řada z nich zůstala jen ojedinělým úkazem. A tím je dodnes. Návštěvníci se také dozvědí něco o populárních „baťadomcích“ či ceněných panelácích, o nichž v současnosti řada lidí hanlivě tvrdí, že jsou králíkárnami pro lidi.

Vernisáž výstavy proběhne 29. dubna v 18 hodin na zlínském zámku. Vstup je zdarma.

 

Autor: Jindra Petr

Místo události: Soudní 1, Zlín


Zlínský zámek o.p.s.

To, co vlastně přitáhlo naši pozornost k zámku a nakonec vedlo k založení obecně prospěšné společnosti,...
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: