Hrdí, vznešení a přenádherně odění. Zlínský Baťův institut ovládla šlechta

Jsou hrdí, tuze vznešení. A přenádherně odění. I vy se na to nyní můžete podívat a přesvědčit se. Zdroj: 14I15 Baťův institut

  Zlín
  14-15 Baťův institut
  23.05. 17:00 - 22.09.2019 18:00

Historické šaty a ukázka řemesel spojených s textilní výrobou a barvením látek či usní. To vše bude je nyní k vidění ve 14I15 Baťově institutu ve Zlíně. Až do 22. září si zde lidé prohlédnou výstavu nazvanou Hrdí, tuze vznešení a přenádherně odení.

Skutečné oděvy aristokratů z období 13. až 18. století byly předlohou pro návrhy Martiny Hřibové a Hany Poláškové. Ty nyní předvádí na zlínském zámku výstavu šatů z dob, kdy si luxusní oblečení mohli dovolit jen vyvolení. „Oděvy doplňují texty charakterizující odívání v různých časových obdobích a shrnující evropské události od 13. do počátku 19. století,“ vysvětlovala PR manažerka muzea Alena Babicová.

Více než třicet replik dobového oblečení návštěvníkům zajistí výlet do minulosti. Již od 14. století se totiž začalo mluvit o módě v dnešním slova smyslu. Tehdy v rámci různých zdobených límců a výstřihů, linií pasů či tvarů rukávů. „V 15. století se začínaly projevovat regionální rozdíly v rámci západo a středoevropských zemí. Vznikla řada nových oděvních součástí se stále složitějšími střihovými řešeními, nápadnými detaily a oděvními doplňky,“ vysvětovaly návrhářky.

Od 16. století sehrála velký vliv přicházející renesance, a to hlavně italský a španělský styl. Módu ovlivnily i osmanské a orientální prvky. „Řemeslná část nabízí ukázky textilních surovin, barvení a zpracování látek, ukázky usní a výrobků z nich, nástrojů ke zpracování usní i archeologické nálezy týkající se odívání,“ doplnila Babicová.

Výstava potrvá až do 22. září.

Autor: Jindra Petr

Místo události: Vavrečkova 7040, Zlín


14-15 Baťův institut

14|15 BAŤŮV INSTITUT ve Zlíně vznikl konverzí dvou továrních budov bývalého Baťova továrního areálu....
420 736 505 513
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: