Z reprezentativní čepkovské vily Tomáše Bati se na nějakou dobu stal Dům pionýrů

Ještě nepříliš známý zlínský průmyslník Tomáš Baťa si chtěl postavit rodinný dům. Vznikla tak reprezentativní vila stojící v rozlehlém parku. Po znárodnění v 50. letech byla přeměněna na Dům pionýrů a zdevastována. Po svém návratu, Tomáš Baťa mladší, vilu zrenovoval podle původních plánů. 

V roce 1909 se ještě nepříliš známý průmyslník rozhodl, že chce postavit rodinný dům. Zadal proto zakázku na návrh projektu i realizaci stavby vizovickému staviteli Františku Novákovi. Na rozlehlém pozemku začala vyrůstat jednopatrová obyčejná budova. 

Tomáš Baťa byl s prací Nováka nespokojen a rozestavěnou budovu dal přepracovat profesorovi pražské Akademie výtvarných umění Janu Kotěrovi. Ten se roku 1911 zhostil úprav vily. 

Provedl na stavbě zásadní dispoziční změny. Vila tak dostala dvě podlaží a ústřední místností byla centrální hala s dřevěným točitým schodištěm a ochozem. Před hlavním průčelím vytvořil terasu, která spojovala přízemní interiér s exteriérem. Později byl k vile přistaven ještě zahradnický domek, domek vrátného, garáže a bazén navržený Vladimírem Karfíkem. 

O výzdobu interiéru se postaral pražský malíř a výtvarník František Kysela. Podobu zahrady navrhl zahradní architekt František Josef Thomayer. 

Při znárodňování v padesátých letech vila připadla Domu pionýrů a začala postupná devastace. K vile byly přistaveny dílny z režných cihel a odstraněny promenády, pergoly a altány. Z původní nádhery zbylo pouze torzo. Pomyslnou korunu devastaci dalo, ve druhé polovině osmdesátých let, vybudování cesty přes zahradu. 

Po revoluci v roce 1989 vilu velmi nákladně zrekonstruoval Tomaš Baťa mladší, kterému byla vrácena v restituci. Snahou rekonstrukce bylo vytvořit co nejpřesnější kopii původního objektu. 

Nyní ve vile sídlí Baťova nadace, která zde pořádá vlastní konference, semináře a školící programy. Také koncerty a výstavy různých umělců. 

INFORMACE:

Telefon: 577 219 083
E-mail: sekretariat@batova-vila.cz
Adresa: Gahurova 292, Zlín
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: