VIDEO: Cestovatel Zikmund slaví stovku a gratulace putují z rodné Plzně i kopřivnické Tatry, popřát mu může každý  Zlín
  14.02.2019

Nejen Plzeň a Zlín jakožto dvě města úzce spjatá s cestovatelem Miroslavem Zikmundem posílají přání k jeho stým narozeninám. Svůj vzkaz připojila také kopřivnická automobilka Tatra, popřát mu mohli i lidé z celé republiky.

Narodil se v Plzni v roce 1919. Dlouhá léta žije ve Zlíně. U nohou mu však leží celý svět. Miroslav Zikmund, legendární cestovatel, jehož si lidé neodmyslitelně pojí s parťákem Jiřím Hanzelkou, slaví 14. února sté narozeniny.

„Vaše narozeniny jsou ojedinělou příležitostí, při níž jsem se rozhodl vyvěsit plzeňskou vlajku. Vážený pane Zikmunde, jsme moc hrdí na to, že jste rodákem z našeho města. Jste člověkem, jenž přinesl generacím, a to nejen Plzeňanů, ale všech Čechoslováků neuvěřitelné zážitky,“ vzkazoval v narozeninové zdravici primátor Plzně Martin Baxa.

Zikmund se s Hanzelkou seznámil za studií na Vysoké škole obchodní v Praze. V roce 1947 pak společně vyrazili Tatrou 87 na první cestu za hranice Československa. Do podvědomí lidí se zapsali i tím, že v roce 1968 vystoupili proti okupaci  země vojsky Varšavské smlouvy.

Až do sametové revoluce pak měli zakázanou publikační činnost. Po převratu však oba cestovatelé znovu vyrazili do světa.

„Všichni vzpomínáme a srdečně gratulujeme. Jako symbolický dárek k narozeninám byl dnes představen celodřevěný model Tatry T77 od plzeňského autora Stanislava Kotena, který obohatí expozici Z+H věnovanou právě cestovatelské dvojici,“ vzkazoval mluvčí plzeňské zoologické zahrady Martin Vobruba.

Zlínská radnice shromažďuje přání cestovateli pomocí pamětních listů, které jsou umístěny ve vestibulu magistrátu do konce února. „Víme o spoustě fanoušků Miroslava Zikmunda, kteří by mu rádi popřáli. Pro většinu z nich to osobně není možné, proto jim dáváme tuto příležitost. Listy s přáními panu Zikmundovi rádi předáme a nepochybuji o tom, že ho velmi potěší,“ prohlásil náměstek zlínského primátora Miroslav Adámek.

Svou zdravici přidal i primátor Jiří Korec. „Miroslav Zikmund je vzácným občanem Zlína, který podobně jako Tomáš Baťa proslavil naše město po celém světě. Za město Zlín mu ke stoletým narozeninám gratuluji a přeji mu hodně zdraví a spokojenosti do dalších let.“

„Kopřivnická automobilka Tatra při této příležitosti Miroslavu Zikmundovi děkuje za celosvětovou propagaci naší značky a přeje všechno nejlepší k životnímu jubileu,“ prezentoval mluvčí automobilky Andrej Čírtek

Právě ve voze značky Tatra cestovatelé projeli celý svět.

Rádio Retro připravilo od čtvrteční půlnoci desítky hodin historických záznamů z cest Hanzelky a Zikmunda. Vysílány budou v průběhu jednoho měsíce.

 


Autor: Petr Jindra
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: