VIDEO: Neumím si představit bourání zlínské nemocnice za provozu, tvrdí architekt  Zlín
  01.03.2019

Ivan Bergmann je podepsán pod řadou důležitých zlínských staveb. Jakožto ikona oboru se vyjádřil k plánům na budování nové nemocnice namísto rekonstrukce té stávající. Bourání při současném provozu stávajícího zařízení si prý nedovede představit.

Nadzemní garáže u krajského úřadu či zlínská zdravotnická škola. Nejen pod těmito stavbami je podepsán architekt Ivan Bergmann. Představitele Zlínského kraje zajímal jeho názor na plánovanou výstavbu nové nemocnice. Zajímalo je hlavně možné srovnání s variantou přestavby té stávající.

„Stávající nemocniční areál má podle mě výborné předpoklady pro to stát se rezidenční čtvrtí. Vzhledem k tomu, že objekty, které navrhl Gahura, zůstaly naštěstí prakticky bez zásahu, věřím, že mají šanci na zapsání do památkové zóny,“ popisoval svůj návrh.

Podle Bergmannových slov by se objekt mohl změnit na atraktivní lokalitu pro bydlení, kde by bylo místo pro školky, ambulance, ateliéry, kavárny, ale i sociální služby.

„Zahradní pavilonový systém, který zůstal zachován, poskytuje ideální předpoklady pro vytvoření krásné plnohodnotné rezidenční čtvrti,“ doplnil k nápadu.

Navrhovaná rekonstrukce nemocnice prý byla kvalitně připravena. Problém se ale skrývá v tom, že vše mělo probíhat na etapy. Nejen že by to celé mohlo trvat až 25 let, ale především by to vše přinášelo nadměrný hluk a prašnost. A to za plného chodu nemocnice.

„Bourání nemocnice při provozu, kdy v ní pracuje personál a leží v ní pacienti, znamená obrovský hluk, otřesy, prašnost, odvoz stavebního materiálu. To si nedovedu představit,“ vysvětloval svůj pohled.

Nová nemocnice pomůže i Malenovicím. Stane se z nich klíčová městská čtvrť. „Pokud bude zajištěna dokonalá dopravní přístupnost, včetně městské hromadné dopravy. Malenovice a okolí tím hodně získají.“

Na závěr rozhovoru doplnil, že přípravná fáze projektu nové nemocnice vypadá kvalitně. A tak věří i v úspěšné dokončení.

 


Autor: Petr JindraMísto události: Havlíčkovo nábřeží 2916, Zlín


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: