FOTO: "Ševcova" vnučka je ve Zlíně. Podepisovala novou knihu S Baťou v džungliAtmosféru dokreslovaly fotografie z rodinného archivu. FOTO: Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně  Zlín
  03.02.2017

Vnučka Jana Antonína Bati - Dolores Baťa Arambasic - si nenechala ujít představení románu o cestě svého dědečka s obchodním týmem kolem světa. „Cítím se tu jako doma,“ řekla na začátku programu ve městě, kde někdejší obuvnické impérium vybudovalo dnešní Zlín. Navštívila knihovnu a o víkendu nevynechá ani divadelní představení Já, Baťa.

Kde jinde, než ve Zlíně, by bylo vhodné představit novou knihu o Janu Antonínu Baťovi. A kdo jiný by ji měl podepsat, než člen "ševcovské" rodiny?

Novou knihu Markéty Pilátové: S Baťou v džungli, ve čtvrtek podepisovala zlínskému publiku kromě autorky textu i Janova vnučka Dolores Baťa Arambasic. 

Baťovi příznivci vyrazili do krajské knihovny v hojném počtu. „Zlíňané jsou nejpovolanější publikum, protože velmi dobře znají kontext románu,“ řekla autorka Pilátová. A znalost místního podnikatelského génia potvrdili i v debatě. 

Díky Dolores Baťa Arambasic, jejím vzpomínkám a rodinnému archivu, navíc mohla tato kniha vzniknout. „Cítím se tu jako doma“, ubezpečila přítomné.

Archivy v továrně
Dolores Baťa Arambasic se ve Zlíně inspirovala pro další práci s archivem v brazilském městě Batatuba, který se tam také nachází v bývalé Baťově továrně.

„Líbí se mi propojení knihovny s kulturním děním ve Zlíně. Také jsem cítila Baťův systém v tom smyslu, že čtenář je zde pánem. Přijde do knihovny, řekne, co potřebuje a to dostane," vysvětlila vnučka J. A. Bati. 

Setkání si nenechali ujít ani herci ztvárňující postavy J. A. Bati a Marie Baťové v představení zlínského divadla - Rostislav Marek a Tamara Kotrbová.

„Na hru Já, Baťa se paní Dolores přijde podívat již tuto sobotu,“ uvedla Ludmila Plačková, projektová manažerka z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

V pátek ráno obě dámy navštívily knihovnu znovu. Zaměstnanci pro ně připravili speciální exkurzi, „Mám ráda všechny knihy od Tove Jansson, sérii o Mumíncích, nejoblíbenější z nich je Tatínek píše paměti“, prozradila Markéta Pilátová.

„Lidé, čtěte, protože tak krásné knihovně se prostě nedá odolat. Kdybych byla ve Zlíně každý den, chodila bych jenom sem,“ dodala autorka nového románu o J. A. Baťovi.


Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, hudební textař. Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.

Místo události: Vavrečkova 7040,Zlín

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: