Vyrobíme dva a půl milionu respirátorů měsíčně, plánuje zlínská firma a posílila výrobu  08. 04. 2020

Nedostatek roušek a dalších zdravotnických roušek vyvolal vlnu solidarity a výroby podomácku šitých roušek v celé zemi. Teď však boj s koronavirem hlásí další posilu - zlínská akciová společnost SPUR podepsala kontrakt na nákup dalšího zařízení pro výrobu nanotextilie. Celková kapacita produkce se tak v květnu zvýší o 100 procent.

„Rozhodli jsme se okamžitě zareagovat na aktuální potřebu, a protože kapacita první linky je již zcela vytížena, plánujeme nyní uvést do provozu linku druhou,“ uvedl generální ředitel firmy SPUR Tomáš Dudák a dodal, že by mohla být plně funkční již na konci měsíce května. Zlínská společnost tak řeší nedostatek ochranných pomůcek v době pandemie koronaviru s cílem podílet se do budoucna na zajištění soběstačnosti České republiky v oblasti strategických produktů.

Do nové linky na výrobu materiálu SPURTex VS, který dle typu materiálu vykazuje filtrační účinnost 99% a kvalitativně tedy odpovídá třídě FFP3, plánuje společnost SPUR investovat finanční prostředky v řádech desítek milionů korun. Umožní jí tak nově vyprodukovat nanotextilii na výrobu 1,5 milionu kusů respirátorů, což umožní zvýšit měsíční objem na 2,5 milionu kusů.

„Plánujeme zajistit dodávky filtračního materiálu pro výrobce masek a polomasek v České republice, ale především chceme vytvořit dostatečnou kapacitu pro pokrytí naší vlastní produkce respirátorů třídy FFP2 a FFP3, která bude na nové automatické lince zahájená již začátkem května,“ vysvětlil Tomáš Dudák. 

„Testy našeho nanomateriálu provedené na Akademii věd ČR totiž prokázaly, že respirátory s použitím nanovláken  mají vynikající záchyt ultrajemných částic (do 150 nm) a jsou tedy velmi dobře účinné proti virům. U nás dosahují hodnoty filtrační účinnosti v oblasti ultrajemných částic 95%,“ doplnil. 

 „V případě zájmu ze strany vlády České republiky, jsme připraveni kapacitu materiálu na výrobu respirátorů v rekordním čase až pětinásobně navýšit, a také je dodávat za cenu výrazně nižší, než za jakou odebíráme v těchto dnech z Asie,“ řekl Tomáš Dudák.

 „Naše cílová cena je nyní 23 Kč za kus pro třídu FFP2, v budoucnu bychom se rádi dostali až na 18 Kč za kus. FFP3 bude potom o cca 30 Kč za kus dražší než FFP2,“ upřesnil.  

Společnost SPUR zahájila výzkum a vývoj nanomateriálů již v roce 2006. Samotnou výrobou nanovláken na zařízení vlastní konstrukce se zabývá od roku 2012. Od roku 2018 potom pokračuje ve výzkumu v rámci Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati, v sídle společnosti nadále realizuje vývoj a vlastní výrobu nanovláken. Sériová výroba materiálu byla zahájena počátkem března 2020. Na šití roušek SPUR nyní spolupracuje s několika šicími dílnami v České republice s denní kapacitou kolem 15 - 20  tisíc kusů. 
Autor: ( red )Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: