Zlínský unikát: Během tří dnů se v porodnici narodilo šestero dvojčat

Během tří dnů se ve Zlíně narodilo šestero dvojčat. Ilustrační foto Zdroj: KNTB Zlín

31.07.2019
Opravdu výjimečný týden zažili porodníci v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, kde se během pouhých tří dnů narodilo šestero dvojčat. Zní to trochu jako pohádkový příběh, na personálu zlínské porodnice ale ležela velká odpovědnost, aby to byla pohádka se šťastným koncem. A povedlo se, všechna dvojčátka přišla na svět v pořádku.

Úspěch je o to větší, že vícečetná těhotenství řadí odborníci vždy mezi riziková. Červen a červenec patří ve zlínské porodnici z hlediska počtu narozených dětí mezi nejsilnější měsíce, v každém z nich přibylo do statistik bezmála 200 novorozenců.

„Porodnické pravidlo říká, že jedna dvojčata se rodí na pětaosmdesát jednočetných porodů. Platí to samozřejmě za normálních okolností, ještě před pár lety totiž počty vícečetných těhotenství rostly v souvislosti s umělým oplodněním. Tady šlo ale o přirozená početí, takže si s námi příroda zahrála a i pro naši porodnici je to výjimečná situace a svým způsobem svátek. Radost máme o to větší, že všechny porody dopadly velmi dobře, maminky jsou spokojené, děti jsou zdravé, žádné z nich nepotřebuje intenzivní péči a jsou narozené téměř v termínu,“ řekl Martin Trhlík, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Neobvyklá událost byla umocněná i faktem, že se čtvery dvojčata narodila ve Zlíně v jeden jediný den, a to ve středu 24. července. „Myslím, že jsme tak důstojně oslavili nově zrekonstruované prostory, které jsme nedávno otevřeli právě v rámci oddělení rizikového a patologického těhotenství a šestinedělí,“ uvedl primář. Od začátku letošního roku se už ve zlínské porodnici narodilo 30 dvojčat.

„Oproti dřívějším rokům se jejich počty významně snížily. Centra asistované reprodukce se dnes většinou snaží zavádět pouze jedno embryo, což je dobře, protože vícečetná těhotenství jsou vždy považována za riziková. V naší porodnici zastáváme velmi přirozený přístup k porodům a pokud to lze, snažíme se porody vést spontánně. Těší nás, že i v tomto případě převažovaly porody přirozenou cestou,“ podotkl Martin Trhlík.

V prvním pololetí letošního roku se v nemocnicích Zlínského kraje narodilo 2473 dětí, což je ve srovnání s prvními šesti loňskými měsíci o 155 dětí méně. Ve zlínské porodnici přišlo na svět 1030 dětí, tedy o 210 méně než od ledna do června roku 2018.

„Pokles počtu narozených dětí se projevuje v celé České republice a souvisí pravděpodobně s cyklickým kolísáním počtu porodů. V naší porodnici jsme zaznamenali méně porodů v první čtvrtině roku, v dalších měsících už se ale čísla srovnala do normálu a červen i červenec zatím patří k nejsilnějším měsícům roku,“ doplnil primář Trhlík.
 


Autor: ) ( red

Místo události: Nemocnice Tomáše Bati,Zlín

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  FOTO: Tajemství kuchyně ženy Tomáše Bati odhalí nová kniha receptů. Přispět na ni může každý

  26.06.2019
  Nová kniha 99 sladkých teček Marie Baťové odhalí recepty z ručně psaných kuchařských deníků Marie Baťové,...

  "Všechny kolem zabiju," křičel opilec s mačetou v ruce. Zbraň si pak schoval u souseda

  19.06.2019
  Výhružky pětapadesátiletého muže, který chodil po obci nedaleko Otrokovic na Zlínsku po deváté hodině...

  VIDEO: Prago Union zahráli ve zlínském továrním areálu, afterpárty si užila i Samková

  30.05.2019
  Do svého závěru pomalu spěje 59. ročník Zlínského filmového festivalu. Že není jen o filmech pro děti...

  OBRAZEM: Děti ve zlínské nemocnici mají nové postýlky. Vybavení za 300 tisíc zaplatila Kapka naděje

  29.05.2019
  Pobyt v nemocnici není pro nikoho příjemný. Když už k němu musí dojít, každá zdánlivá drobnost přispívá...

  OBRAZEM: Vyšetření srdce i nácvik první pomoc, program kardiocentra návštěvníky bavil

  20.05.2019
  Unikátní příležitost prohlédnout si prostory kardiocentra zlínské krajské nemocnice měli lidé v sobotu...

  FOTO: Zlín ožil Galerijní a muzejní nocí, nechyběl ani videomapping

  18.05.2019
  Páteční noc patřila již tradiční Galerijní a muzejní noci. Vstup zdarma a bohatý kulturní program mohli...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: