Zoo Zlín slaví: podařilo se oplodnit slonici Zulu. Porod vypadá na léto 2018  21.01.2017

Zoo ve Zlíně spolupracovala s několika odborníky, kteří pomáhali Zolu k mateřství. Testy jim pomohly zjistit, zda je slonice březí. Slůně by se mohlo narodit v létě roku 2018. Jednalo by se o první zoo v Česku, kde se narodí mládě slona afrického.

Zlínská zahrada je v očekávání, zda se stane první zoo v Česku, kde se narodí mládě slona afrického. Pokud vše půjde tak, jak má, malé slůně by mohlo přijít na svět v létě roku 2018.

„Je to skvělá zpráva. Každé slůně přispívá k zachování ohroženého a zranitelného druhu. Ale bylo by i skvělým dárkem pro návštěvníky,“ uvedl primátor Miroslav Adámek.

Příběh zlínských slonů se píše od dubna roku 2003. Tehdy konečně po pěti letech získala zoo tři samice z jihoafrického Krugerova parku.

Šlo o devítiletou Kali, osmiletou Zolu a o rok mladší Ulu. Zoo měla původně v plánu slonice jen chovat.

Aby mohli mít i samce, bylo by nutné postavit úplně nový pavilon i výběh. Zoo na to tehdy však neměla peníze.

„V roce 2014 však došlo k zásadní změně. Evropská asociace zoologických zahrad požádala o zapojení geneticky významných zlínských slonic do chovného programu, ať již přímo ve Zlíně nebo v jiném zařízení,“ prozradila Romana Bujáčková, vedoucí oddělení marketingu zoo.

Zlínská zahrada se rozhodla slonice uměle oplodnit a zbudovat pro ně nové ustájení s rozlohou tří tisíc metrů čtverečních, tedy největší sloní "apartmá" v Evropě.

Nabídku na spolupráci přijal Con Mul, odborník na chov slonů z nizozemského Ouwehands Dierenpark Rhenen.

„Dva roky ošetřovatelé pod vedením Cona Mula pozvolna připravovali slonice na inseminaci. Trénink spočíval ve zvládnutí velkého množství cviků, které na sebe postupně navazovaly,“ informoval ředitel zoo Roman Horský.

K oplodnění i po něm vedla trnitá cesta
„Jedním z nejobtížnějších úkolů bylo naučit slonice vstupovat do inseminačního boxu, zvykaly si na něj několik měsíců. Bylo nutné je naučit vcházet do něj, zůstat vevnitř, přivyknout na to, že se box za nimi zavře. Ošetřovatelé také slonicím pravidelně, někdy i několikrát denně, odebírali moč a krev pro stanovení hladiny hormonů a pohlavního cyklu slonic,“ popisovala Bujáčková.

Na box si poměrně rychle zvykla slonice Ula a Zola, proto Zola absolvovala vyšetření a monitoring, který měl odhalit funkčnost jejích pohlavních orgánů.

Vyšetření provedl Thomas Hildebrandt s týmem německých odborníků. „Na základě provedených prohlídek a návyku na box byla pro umělé oplodnění jako první vybrána jednadvacetiletá Zola. Rozběhl se kolotoč každodenních odběrů krve a moči pro stanovení nejvhodnějšího termínu inseminace,“ řekla Bujáčková.

První oplodnění se uskutečnilo 29. září a trvalo pět hodin. Ošetřovatelé Zolu navedli do boxu, pak byli na řadě jejich němečtí kolegové.

Pro oplodnění bylo přivezeno semeno z francouzské Zoo Beauval. Příprava i úspěch se mohou připisovat také odborným institucím v Nizozemsku, Německu a Francii.

„Neméně důležité bylo i zajištění finančních prostředků pro kompletní přípravu a provedení inseminace, které dosáhly výše přes jeden milion korun,“ uvedl náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Oplodnění bylo však jen součástí většího procesu. Leden se stal pro zoo velice důležitým, jelikož se z testů měli dozvědět, zda je slonice březí.

Pracovníci zahrady nakonec přijali skvělou zprávu. „Potvrdila, že inseminace se zdařila a slonice Zola je ve čtvrtém měsíci březosti. Pokud půjde vše podle předpokladů, slůně by se mělo narodit v létě příštího roku. Porod by probíhal ještě ve stávajícím pavilonu, který zoo pro tyto potřeby náležitě upraví. Prostor pavilonu bude paprskovitě rozdělen na tři samostatné části, aby každá ze slonic měla svůj vlastní prostor,“ pověděl Horský.

Rok 2017 bude důležitý také, začne se totiž pracovat na stavbě prvního ze dvou výběhů pro slony a to celkem za částku dvacet milionů korun.

„V roce 2018 na výstavbu prvního výběhu pro slony naváže realizace další části chovného zařízení. Do roku 2021 tak bude dokončena část první etapy Karibuni. Celkové finanční náklady etapy budou činit 200 milionů korun, město Zlín se na spolufinancování I. etapy bude podílet částkou 60 milionů korun,“ vypočetla Bujáčková.

Pro oplodnění se připravují i další dvě samice slonic. První na řadě bude Kali. Pokud vše bude v pořádku, bude oplodněna v první polovině roku 2017.
Autor: Lenka Drelichová


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: